Новини проекту
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 191 людина

Гурток "Цікава хімія"

Дата: 1 листопада 2020 о 10:41, Оновлено 23 лютого 2021 о 20:25

Керівник гуртка Філоненко Ж.Д.

Матеріал до заняття гуртка «Цікава хімія»

Тема: "Досліджуємо домашню аптечку"

У кожній родині повинна бути невелика аптечка з ліками, необхідними для надання першої допомоги при раптовій хворобі або нещасному випадку. Для зберігання ліків найкраще мати окрему шафку або спеціальну шухлядку

Зеленка: пляшечка з чим?

До діамантів ні зелена сіль, ні її розчин ніякого стосунку не мають. Назва «брильянтовий» є просто філологічним непорозумінням. Річ у тому, що в сухому стані, ще до розчинення, кристали мають латинське ім'я Viride nitens - «зелений блискучий». Невідомий хімік, називаючи розчин, використав французьке слово «блискучий» - brillant, звідси і пішла назва «бриліантовий зелений»

Цікаві перетворення зеленки звичайної

Зеленка - індикатора на кислоти і луги.
  При додаванні декількох крапель  зеленки в розчин хлоридної кислоти ми отримали розчин жовтого кольору. В більш концентрованих розчинах кислоти цей колір - оранжевий.

А при додаванні до розчину лугу

випадають зелені кристали.

Отже, розчин діамантового зеленого

 можна використовувати 

як індикатор на кислоти та луги!

Домашній експеримент

У три невеликі склянки наливаємо трохи води і в кожну додаємо 1-2 краплі спиртового розчину брильянтового зеленого. У першу склянку доливаємо нашатирний спирт, а у другу – розчин лимонної кислоти. Спостерігаємо за зміною

забарвлення розчинів

Хроматографія на папері

  • Мета експерименту: освоїти метод паперової хроматографії, навчитися визначати різницю між чистими речовинами і сумішами.

  • Обладнання: хімічний стакан, смужка фільтрувального паперу, спиртовий розчин «зеленки».

  • Методика проведення

  • Смужку з фільтрувального паперу необхідно підвісити над посудиною з розчином «зеленки» так, щоб папір торкався лише розчину. Межа підйому «зеленки» відставатиме від межі підйому спирту.

  • Таким чином, відбувається розділення двох речовин у складі однорідних сумішей:  спирту і діамантового зеленого.

Як лікувальний засіб соду застосовують:

  • для пом'якшення кашлю;

  • у вигляді полоскань при болі в горлі як бактерицидний і протизапальний засіб;

  • для поповнення втраченої рідини організмом: при проносах, блювоті;

  • для зняття свербіння при укусах комах;

  • для чищення кишечника ;

  • при застуді (інгаляції содовим розчином);

  • при кон'юнктивітах (промивають очі слабким розчином соди);

  • при лікуванні грибкових захворювань ніг (примочки із слабкого розчину соди);

  • для очищення та відбілювання зубів;

  • для розм'якшення ороговілої шкіри на ліктях і ступнях ніг (теплі ванночки з содою);

  • при печії (як препарат, активно нейтралізує соляну кислоту в шлунку).

Домашній експеримент

На дно хімічного стакану    насипаємо харчову соду і доливаємо невелику кількість столового оцту. Відбувається    виділення вуглекислого газу.  Він важчий за повітря, тому відбувається його скупчення в нижній частині стакану. Але цей газ без кольору. Для того, щоб переконатися, що він дійсно знаходиться у стакані, можна за допомогою мильних бульбашок. Видуваємо бульбашку у стакан. Вона зависає на межі вуглекислого газу та повітря 

Глюконат кальцію

  • Усуває гіпокальціємію; протиалергічна, протизапальна, кровоспинна дія.
     Іони кальцію беруть участь у передачі нервових імпульсів, скороченні гладких і скелетних м'язів, згортанні крові. Вони є необхідними для формування кісткової тканини, функціонування інших систем і органів.

  • Його використовують для зміцнення  кісткової  тканини.

  • хімічна формула речовини:

  •                                            C12H22СаО14

  •    Кальцієва сіль глюконової кислотибілий  зернистий або кристалічний порошок,

  •    легкорозчинний в киплячій воді.

  •    Склад: містить 9% кальцію.

Активоване вугілля

Ще в стародавніх індійських писаннях згадують про вугілля, яке поглинає гази й очищає воду.

Цей продукт і в наш час вважають найефективнішим адсорбентом (очисником). Готують його шляхом згорання деревини. Сьогодні його можна придбати в аптеках у вигляді чорного порошку без смаку і запаху або у вигляді таблеток (спресованого порошку вугілля).

Використання активованого вугілля для очищення питної води

  •  Спробуємо очистити воду, забруднену зеленкою.
     Ми розтовкли таблетку вугілля, засипали добутий порошок у склянку з забрудненою водою. Добре перемішали і відфільтрували. У профільтрованій водінемає жодних слідів зеленки!

Відкриття йоду

Йод відкрив у 1811 році французький хімік 

    Б. Куртуа, якому допомогла кішка. У хімічній лабораторії вона перекинула склянку із сульфатною кислотою на попіл з морських водоростей. Відразу з'явилася хмаринка фіолетового кольору парів невідомої речовини. Під час конденсації цієї речовини  утворилися темно блискучі кристали. Йод — від грец.  iodes — схожий кольором на фіалку, фіолетовий. Погано розчинний 

    у воді, розчиняється у спирті 

Корисна порада

  • Йодна сітка виявляє місцеву подразнювальну дію на шкіру, розширює шкірні капіляри, що сприяє відтоку крові та зменшеню її застою у запалених тканинах. Для того щоб правильно нанести сітку, накрутіть на паличку чи олівець ватну кульку, змочіть її 5%-ою настоянкою йоду і нанесіть на шкіру вертикальні та горизонтальні смужки завширшки близько 1 сантиметра.

  • Увага! Перед тим, як нанести йодну сітку, слід перевірити організм на чутливість до йоду. Для цього на внутрішню поверхню ліктьового згину нанесіть кілька тоненьких штрихів сірником, змоченим у 5%-му розчині йоду. Якщо через 15 хвилин шкіра не почервоніла і немає набряків, можна наносити йодну сітку. Але якщо температура тіла хворого перевищує 38 градусів за Цельсієм, йодну сітку наносити не можна.

Перекис водню

Н2О2 нестійка хімічна сполука, яка здатна спонтанно розпадатися із виділенням кисню та утворенням води                                                          2Н2О2 → 2Н2О + O2.

Активність різних видів каталізаторів при розкладанні гідроген пероксиду

  • При розкладанні гідроген пероксиду, замість манган(ІY) оксиду, можна використати активоване вугілля, подрібнений шматок будь-якої  кімнатної рослини, маленький шматок сирого м’яса або декілька сталевих ошурок . Оскільки  швидкість реакції не залежить від кількості каталізатора, то за швидкістю виділення бульбашок можна зробити висновок про активність різних каталізаторів.

Підведення підсумків

5.10. (2год.) Виготовлення карток хімічних елементів та цікаві відомості проних.

Матеріал до заняття гуртка «Цікава хімія» “Досліджуємо домашню аптечку” У кожній родині повинна бути невелика аптечка з ліками, необхідними для надання першої допомоги при раптовій хворобі або нещасному випадку. Для зберігання ліків найкраще мати окрему шафку або спеціальну шухлядку Зеленка: пляшечка з чим? До діамантів ні зелена сіль, ні її розчин ніякого стосунку не мають. Назва «брильянтовий» є просто філологічним непорозумінням. Річ у тому, що в сухому стані, ще до розчинення, кристали мають латинське ім'я Viride nitens - «зелений блискучий». Невідомий хімік, називаючи розчин, використав французьке слово «блискучий» - brillant, звідси і пішла назва «бриліантовий зелений» Цікаві перетворення зеленки звичайної Зеленка - індикатора на кислоти і луги. При додаванні декількох крапель зеленки в розчин хлоридної кислоти ми отримали розчин жовтого кольору. В більш концентрованих розчинах кислоти цей колір - оранжевий. А при додаванні до розчину лугу випадають зелені кристали. Отже, розчин діамантового зеленого можна використовувати як індикатор на кислоти та луги! Домашній експеримент У три невеликі склянки наливаємо трохи води і в кожну додаємо 1-2 краплі спиртового розчину брильянтового зеленого. У першу склянку доливаємо нашатирний спирт, а у другу – розчин лимонної кислоти. Спостерігаємо за зміною забарвлення розчинів Хроматографія на папері Мета експерименту: освоїти метод паперової хроматографії, навчитися визначати різницю між чистими речовинами і сумішами. Обладнання: хімічний стакан, смужка фільтрувального паперу, спиртовий розчин «зеленки». Методика проведення Смужку з фільтрувального паперу необхідно підвісити над посудиною з розчином «зеленки» так, щоб папір торкався лише розчину. Межа підйому «зеленки» відставатиме від межі підйому спирту. Таким чином, відбувається розділення двох речовин у складі однорідних сумішей: спирту і діамантового зеленого. Як лікувальний засіб соду застосовують: для пом'якшення кашлю; у вигляді полоскань при болі в горлі як бактерицидний і протизапальний засіб; для поповнення втраченої рідини організмом: при проносах, блювоті; для зняття свербіння при укусах комах; для чищення кишечника ; при застуді (інгаляції содовим розчином); при кон'юнктивітах (промивають очі слабким розчином соди); при лікуванні грибкових захворювань ніг (примочки із слабкого розчину соди); для очищення та відбілювання зубів; для розм'якшення ороговілої шкіри на ліктях і ступнях ніг (теплі ванночки з содою); при печії (як препарат, активно нейтралізує соляну кислоту в шлунку). Домашній експеримент На дно хімічного стакану насипаємо харчову соду і доливаємо невелику кількість столового оцту. Відбувається виділення вуглекислого газу. Він важчий за повітря, тому відбувається його скупчення в нижній частині стакану. Але цей газ без кольору. Для того, щоб переконатися, що він дійсно знаходиться у стакані, можна за допомогою мильних бульбашок. Видуваємо бульбашку у стакан. Вона зависає на межі вуглекислого газу та повітря Глюконат кальцію Усуває гіпокальціємію; протиалергічна, протизапальна, кровоспинна дія.Іони кальцію беруть участь у передачі нервових імпульсів, скороченні гладких і скелетних м'язів, згортанні крові. Вони є необхідними для формування кісткової тканини, функціонування інших систем і органів. Його використовують для зміцнення кісткової тканини. хімічна формула речовини: C12H22СаО14 Кальцієва сіль глюконової кислоти – білий зернистий або кристалічний порошок, легкорозчинний в киплячій воді. Склад: містить 9% кальцію. Активоване вугілля Ще в стародавніх індійських писаннях згадують про вугілля, яке поглинає гази й очищає воду. Цей продукт і в наш час вважають найефективнішим адсорбентом (очисником). Готують його шляхом згорання деревини. Сьогодні його можна придбати в аптеках у вигляді чорного порошку без смаку і запаху або у вигляді таблеток (спресованого порошку вугілля). Використання активованого вугілля для очищення питної води  Спробуємо очистити воду, забруднену зеленкою.Ми розтовкли таблетку вугілля, засипали добутий порошок у склянку з забрудненою водою. Добре перемішали і відфільтрували. У профільтрованій воді – немає жодних слідів зеленки! Відкриття йоду Йод відкрив у 1811 році французький хімік Б. Куртуа, якому допомогла кішка. У хімічній лабораторії вона перекинула склянку із сульфатною кислотою на попіл з морських водоростей. Відразу з'явилася хмаринка фіолетового кольору парів невідомої речовини. Під час конденсації цієї речовини утворилися темно блискучі кристали. Йод — від грец. iodes — схожий кольором на фіалку, фіолетовий. Погано розчинний у воді, розчиняється у спирті Корисна порада Йодна сітка виявляє місцеву подразнювальну дію на шкіру, розширює шкірні капіляри, що сприяє відтоку крові та зменшеню її застою у запалених тканинах. Для того щоб правильно нанести сітку, накрутіть на паличку чи олівець ватну кульку, змочіть її 5%-ою настоянкою йоду і нанесіть на шкіру вертикальні та горизонтальні смужки завширшки близько 1 сантиметра. Увага! Перед тим, як нанести йодну сітку, слід перевірити організм на чутливість до йоду. Для цього на внутрішню поверхню ліктьового згину нанесіть кілька тоненьких штрихів сірником, змоченим у 5%-му розчині йоду. Якщо через 15 хвилин шкіра не почервоніла і немає набряків, можна наносити йодну сітку. Але якщо температура тіла хворого перевищує 38 градусів за Цельсієм, йодну сітку наносити не можна. Перекис водню Н2О2 — нестійка хімічна сполука, яка здатна спонтанно розпадатися із виділенням кисню та утворенням води 2Н2О2 → 2Н2О + O2. Активність різних видів каталізаторів при розкладанні гідроген пероксиду При розкладанні гідроген пероксиду, замість манган(ІY) оксиду, можна використати активоване вугілля, подрібнений шматок будь-якої кімнатної рослини, маленький шматок сирого м’яса або декілька сталевих ошурок . Оскільки швидкість реакції не залежить від кількості каталізатора, то за швидкістю виділення бульбашок можна зробити висновок про активність різних каталізаторів. Підведення підсумків

19.10. Тема:Казкова подорож по періодичній системі хімічних елементів. (друге заняття -1год.)

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.