Форум «Децентралізація у сфері освіти»

Date: 27 листопада 2017 о 13:18, Refreshed 27 листопада 2017 о 13:21
529 views

23 листопада 2017 року у м. Києві відбувся форум «Децентралізація у сфері освіти», організатором якого виступили Міністерство освіти і науки України, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, а також шведсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні».

У заході взяли участь представники світи та місцевого самоврядування з усіх куточків України. До складу делегації Луганської області, зокрема, увійшли в.о. директора Біловодської гімназії Олена Вікторівна Дем’яненко та заступник директора з навчально-виховної роботи Наталія Павлівна Мірошниченко.

Серед спікерів форуму були Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку , будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко, Посол Швеції в Україні Мартін Хагстрьом, керівник шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» Ерік Факсгард та інші.

Однією з провідних тем форуму було підведення перших підсумків децентралізації.

У своєму виступі Лілія Гриневич наголосила, що реформа освіти і процес децентралізації дуже тісно пов’язані між собою. «Освіта – одне із головних зобов’язань місцевої влади. Громада залежить від якості освіти, освіта є одним із основних факторів єднання громади. Це майданчик, де можуть створюватися нові соціальні зв’язки та контакти між жителями», – додала Міністр, спілкуючись з представниками місцевої влади.

Також на форумі обговорювали новий закон «Про освіту», зокрема пов’язані з ним  нагальні виклики для української освіти: запровадження нової  формули розрахунку освітньої субвенції, запуск «Нової української школи», а також імплементація Закону «Про освіту».

За словами Лілії Гриневич, новий Закон «Про освіту» має кілька стрижневих ідей.

«По-перше, педагогічна свобода вчителя. І тут нам доведеться працювати з вчителями. Щоб усі педагоги могли самостійно розробити власні програми потрібен час. Тому для перших класів усі вчителі матимуть підвищення кваліфікації. Наступне, фінансова автономія. Це не означає, що буде бухгалтер в кожній школі. Просто ви самі зможете побудувати оптимальну модель, наприклад, щоб один бухгалтер обслуговував кілька шкіл. Що точно має бути – кожен директор повинен знати, що робиться з його бюджетом і оприлюднювати цю інформацію», – зауважила Міністр.

Вона підкреслила, що зараз «важливо зрозуміти, які тіньові кошти є в освіті. А батьки мають побачити, які шалені гроші вкладає громада на утримання школи, бо зараз вони цього не бачать».

Ще одна із важливих новацій Закону «Про освіту» – створення Державної служби якості освіти.

«Децентралізація коштів та повноважень має призводити до централізації контролю якості – це тренд сучасних децентралізованих систем. При децентралізації ми можемо мати великі різниці в якості, тому цей фактор повинен врівноважуватися. Для цього Закон передбачає створення Державної служби якості освіти, яка матиме регіональні представництва на місцях, і саме вони займатимуться контролем якості надання освітніх послуг», – повідомила Лілія Гриневич.