ШАНОВНІ БАТЬКИ!
ТІЛЬКИ ТАМ, ДЕ ЧИТАЮТЬ БАТЬКИ, ЗРОСТАЄ ДИТИНА, ЯКА ЧИТАЄ.
Януш Корчак
І це насправді так. Цікавість маленької людини до читання залежить від ставлення до книги у родині. Більшу цікавість у сучасних дітей, звичайно, викликають гаджети. Але все залежить тільки від батьків: якщо дитинка звикла гортати сторінки книжечок, сидячи у мами на колінках, або слухати, як тато читає різними голосами, то природнім буде той факт, що в цій родині виросте читаюча людина!
кНИГИ – МОРСЬКА ГЛИБИНА,
ХТО В НИХ ПІРНЕ АЖ ДО ДНА,
ТОЙ, ХОЧ І ТРУДУ МАВ ДОСИТЬ,
ДИВНІЇ ПЕРЛИ ВИНОСИТЬ.
(і.фРАНКО).
Як зацікавити дітей читанням?
1. Показуйте хороший приклад вашій дитині, демонструючи їй, як вам подобається читати. Тримайте вдома велику кількість книг та журналів. Нехай ваша дитина побачить вас за читанням.
- Дайте дитині подивитись вашу книгу. Читайте її вголос або дозвольте їй прочитати її вам. Визначте певний час і місце для читання.
- Регулярно відвідуйте бібліотеку. Покажіть вашій дитині, як бібліотека працює і де дитина може знайти свої улюблені книжки.
- Приносьте своїй дитині книги, які задовольняють її індивідуальні потреби, наприклад про спортивні змагання, тварини чи балет, включаючи художню і документальну літературу.
5. Зацікавте свою дитину яким-небудь хобі чи діяльністю, котра потребує читання та подобається їй. Конструюйте, грайте в настільні ігри, оскільки такі заняття потребують, щоб дитина читала інструкції.
- Заохочуйте ваших дітей до листування зі своїми однолітками. Це можуть бути друзі, котрі переїхали далеко, родичі, просто друзі за листуванням.
- Організуйте пошук скарбів. Заховайте якусь річ, наприклад, нову книгу, а потім лишіть письмові підказки, котрі приведуть дитину на це місце.
- Заплануйте екскурсію до зоопарку, цирку, музею і т.п. Знайдіть книги, котрі з цим пов'язані, й поділіться ними з вашою дитиною.
- Заохочуйте вашу дитину складати різні історії й записуйте їх в той час, коли вона їх розповідає. Зробіть її власну збірку оповідань, записуючи історії й додаючи її власні малюнки. Пізніше ваша дитина зможе читати свою книгу вам.
10. Якщо ваша дитина — неохочий читач, згадайте гру в читання буденних речей, таких як коробка з-під чогось, наклейки, старі листівки, комікси, програми телепередач.
Як виховати маленького читача.
- Читайте вашій дитині поштові листівки, газети, інструкції. Це дуже важливо для дитини.
- Доки дитина росте, показуйте їй малюнки та збірки оповідань. Кольори і форми вразять її, а слухання веде до вивчення.
- Регулярно відвідуйте бібліотеку. Дозволяйте дітям вибирати книги самостійно.
- Читання перед сном повинно стати регулярною сімейною традицією. Якщо для читання будуть вибрані правильні книги, то навіть старшим дітям буде цікаво слухати.
- Пам'ятайте про поезію! Короткий вірш — це найкращий спосіб привернути увагу на деякий час.
- Заохочуйте дітей до читання вголос в той час, коли ви виконуєте домашню роботу.
- Використовуйте телебачення, щоб привернути увагу до читання. Більше читайте про людей, країни і різні речі, котрі зацікавили вашу родину з телепередач.
- Тримайте вдома безліч матеріалів для читання. Зберігайте дитячу літературу на нижніх полицях, щоб діти могли її легко дістати.
- Нехай ваша дитина побачить вас за читанням, розмовляйте стосовно того, про що читаєте.
- Даруйте книги дітям. Цим ви даєте зрозуміти, що книги особливі. Ніколи не пізно заохотити дитину до читання. Оскільки діти слухають історії, вони вивчають нові звукосполучення, збільшують свій запас слів, удосконалюють мислення.
Як викликати у дітей інтерес до читання
1. Читайте не більше 10—15 хвилин.
2. Перед читанням провітріть кімнату, приберіть зі столу предмети, які відволікають увагу.
- Якщо дитина втомилася, зробіть фізкультурну паузу.
- Не бійтеся похвалити дитину.
Як обговорити з дитиною прочитане
- З'ясувати перед читанням чи під час читання важкі слова.
- Спитати, чи сподобалося дитині прочитане. Чим?
- Що нового довідався?
- Попросіть його розповісти про головного героя, цікаві пригоди.
- Які слова і вирази запам'яталися?
- Чому навчила книга?
- Запропонуйте дитині намалювати малюнок до епізоду, який йому найбільше сподобався, вивчити уривок, якщо це вірш.
- Ведіть щоденник читання.
Рекомендації та пропозиції для читання вголос
- Читати з інтонацією.
- Змінюйте ваш голос на знаках пунктуації. Говоріть м’яко та голосно. Вкладайте в читання частинку душі.
- Пам’ятайте про настрій.
- Замість того щоб сказати: «Негайно все припини і сядь!» - спробуйте сказати: «Давай влаштуємося зручніше і послухаємо нашу казку».
- Запасіться терпінням.
- Знаходьте час ,щоб відповідати на запитання,які ставлять ваші діти під час читання.Це означає, що діти потребують вашої уваги.
- Стежте за темпом читання.
- Не поспішайте під час читання.Уповільнюйте темп. Якщо не вистачає часу на читання вибирайте для цього більш короткий текст.
- Ставте вашій дитині завдання.
- Вибирайте книги ,котрі відповідають розумовим здібностям вашої дитини і викликають у неї цікавість.
- Діліться історіями цікаво, і це створює ту близькість,про яку діти будуть пам’ятати все своє життя.
Як перетворити читання у захоплення
- Частіше ходіть до бібліотеки.
- Передплатіть хороший дитячий журнал.
- Більше читайте дитині.
- Подавайте власний приклад: нехай дитина частіше бачить, як ви самі читаєте книжку, газету чи журнал.
- Даруйте книжки.
- Відведіть дитині полицю чи шухляду для найулюбленіших видань.
- Беріть книжку в подорож. Від цього вона стане ще цікавішою.
- Не уникайте всіх «чому?», «що?», «коли?»... Не залишайте нічого нез'ясованим.
- Читайте в будь-який час, коли вам зручно.
10 книг, які змотивують дитину до читання
Пропонуємо Вам підбірку чудових книг українською мовою, які сподобаються хлопчикам та дівчаткам віком від 7 до 14 років. Ми постаралися, щоб ці книги були не тільки цікаві, а й корисні. З них юні читачі дізнаються про дружбу, взаємодопомогу, безкорисливість, турботу, толерантність та багато іншого.
"Футбольний матч тривалістю в літо" Бернар Шамбаз
Відомий французький романіст і поет Бернар Шамбаз в своїй книзі “Футбольний матч тривалістю в літо» пропонує читачам вирушити у велику навколосвітню подорож. Наш герой Фосто зі своїм татом та з незмінним м’ячем пройде одинадцять етапів - від Баньоле до Бамако. Їх чекають незліченні зустрічі та відкриття, починаючи від багдадського цирульника і закінчуючи смаком копченої риби на Північному полюсі. Якщо ви любите спорт, а футбол передусім, відправляйтеся у всесвітнє турне разом з Фосто – цього ви ніколи не забудете!
"Все починається в 13" Валентин Бердт
Якщо ти підліток, то від літнього відпочинку в селі не чекаєш нічого, крім нудьги. Саме так почувалися герої нової повісті Валентина Бердта «Все починається в 13». Проте несподівано для себе вони потрапляють у справжні пригоди, наповнені містикою та паранормальними подіями – з нічними походами на цвинтар, духами померлих, відьмами, екстрасенсами. Якщо ти не з лякливих – тоді ця книга саме для тебе!
"36 і 6 котів" Галина Вдовиченко
Мало знайдеться людей, які б не любили котиків. Але коли їх 36 і 6 – це вже схоже на вторгнення! Саме така кількість хвостатих героїв і оселилася одного дощового вечора в помешканні пані Крепової, не рахуючись з її бажанням. Але велична киця-сфінкс Баронеса зуміла завоювати серце непоступливої господині. Читайте книгу «36 і 6 котів» Галини Вдовиченко про життя та пригоди 36 дорослих і 6 маленьких котів та дізнайтеся, як з ними вправлялися пані Крепова та її племінник Стас.
"В країні Сонячних Зайчиків" Всеволод Нестайко
Дитинство, в якому була “Країна сонячних зайчиків”, однозначно щасливе!
Коли в країну Ластовинію наскочили лихі Хуліганці - мешканцям нічого іншого не залишилося, як тільки заховати всіх своїх дітей в дрімучому тропічному лісі. Про життя та пригоди дітей, про те, як відважний дев’ятирічний хлопчик Веснянка раптом потрапляє у дивну країну Сонячних Зайчиків і що з того вийшло читайте в оповіданні Всеволода Нестайко..
Просто не можемо не згадати інші, не менш відомі та чудові, твори неперевершеного Всеволода Нестайко – «Теодори з Васюківки», «Одиниця з обманом», «Незвичайні пригоди в лісовій школі», «Загадка старого клоуна», «П'ятірка з хвостиком», «Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків», «Слідство триває», «Таємничий голос за спиною» та ще багато інших – обирайте свій улюблений!
"Дитячий кобзар" Тарас Шевченко
Всі знають “Кобзар” Тараса Шевченка. А от для молодшої категорії було спеціально видано “Дитячий кобзар” – поєднання найвідоміших віршів Тараса Шевченка з яскравим художнім оформленням вдихає нове життя в класичну українську літературу. Картини Марини Михайлошиної захоплюють та відносять в минуле, де білі хатинки, козаки на конях та легендарний кобзар розповідають нам свої історії.
"Стильна книжка для панянки" Оксана Караванська
Дівчатка дуже рано починають турбуватися про свою зовнішність. Кожен день постають все нові й нові питання: як вдягатися до школи, в гості, на прогулянку чи дискотеку? Як додати шарму своєму образу і водночас почуватися невимушено? Чи користуватися косметикою, і як поєднувати аксесуари? І тут їм в пригоді стане книга відомого модельєра Оксани Караванської «Стильна книжка для панянок». Крім того, з неї можна буде дізнатися цікаві факти з історії моди та кумедні епізоди власного дитинства автора. Книжка проілюстрована чудовими малюнками Анастасії Стефурак.
"Матильда" Роальд Дал
Дівчинка Матильда не по рокам розумна. Вона сама навчилася читати в три роки і просто обожнює книги. Проте ні директорка школи, ні навіть власні батьки її не цінують, а вважають зайвим клопотом. Тому Матильда вирішує перевиховати дорослих. До того ж дівчинка відкриває в собі надзвичайні можливості і тут починається найцікавіше...
1988 року «Матильду» було визнано найкращою книжкою для дітей.
В цій та інших своїх книжках Роальд Дал висміює дурість та обмеженість, з притаманним йому гумором змушує сміятися дітей та дорослих. Зрештою переконує, що розум та справедливість візьмуть верх.
"Чарлі і шоколадна фабрика" Роальд Дал
Найпопулярніша книга Роальда Дала «Чарлі і шоколадна фабрика» нікого не залишить байдужим. Зворушлива історія про бідного хлопчика, який отримував єдиний подарунок за весь рік – на свій день народження. Отримував він маленький шоколадний батончик. Але хлопчик мав добре серце, а тому з ним могла статися тільки найдобріша та найнеймовірніша пригода!
Можливо, це найзворушливіша повість нашого часу. Ми згодні з «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», що «Чарлі й шоколадна фабрика» — одна з тих справжніх і захоплюючих книжок, які необхідно прочитати кожній дитині.
"Алісині пригоди у Дивокраї". "Аліса у Задзеркаллі". "Повісті" Льюїс Керрол
Льюїс Керрол подбав про те, щоб його “Алісу” могли читати всі вікові категорії. Тому "Алісині пригоди у Дивокраї" (й "Аліса у Задзеркаллі") підійдуть для дітей віком від п’яти років до п’ятнадцяти, від п’ятнадцяти — до двадцяти п’яти, від двадцяти п’яти — до тридцяти п’яти і т. д. ... А про малят віком від "нуля до п’яти років" він подбав, спеціально скомпонувавши "Дитячу "Алісу". Отож залишається тільки підібрати для себе найкращий варіант – і вперед за Кроликом!
"Різдвяні повісті" Чарльз Діккенс
Нас дуже тішить, коли твори найкращих письменників виходять чудовими виданнями українською мовою. Пропонуємо Вам насолодитися творами всесвітньо відомого англійського письменника Чарлза Діккенса відтепер і українською мовою! В Збірку увійшли такі твори, як "Різдвяна пісня", "Новорічні дзвони", "Цвіркун домашнього вогнища", "Битва життя", "Одержимий".
У них Чарлз Діккенс прославляє звичайні людські радощі і висуває на передній план цінність людського тепла та щастя, що актуально й понині.